Rašymo, skaitymo ir disleksijos draugystė
Publikacija žurnale "Joga ir Ajurveda" 2024
„Kūrybinio rašymo dirbtuvės arba "lietuvių kalbos būrelis", kaip vadina mano vaikai, ir su dideliu džiaugsmu ir entuziazmu visi trys ten "traukia" po pamokų... Vaikams, kuriems skaitymas ir rašymas yra gana rimtas iššūkis, pati nemėgstamiausia būrelio dalis yra mokytojos žodžiai "užbaigiame pradėtą sakinį ir jau metas atsisveikinti". Esu dėkinga mokytojai Godai ir visoms aplinkybėms, kurių dėka mano vaikai nemėgstamiausią dalyką transformavo į įdomų ir kūrybingumą lavinantį užsiėmimą“ -mama Laura.
„Disleksija – tai meistriškumo dovana. Šie vaikai dažnai pasižymi aukštu intelektu, tad tereikia jiems padėti atrasti save, jų stipriąsias puses bei vaikus palaikyti, padėti jiems nurimti, nukreipti jų dėmesį ten, kur jiems sekasi“- atvirauja Goda, jau dvejus metus teikianti pagalbą vaikams.
Norvegijos skaitymo tyrimų centras (1999) teigia jog disleksijos genas yra 2 chromosomoje, Helsinkio universiteto ir Švedijos Karolinskos instituto mokslininkų grupė (2005) – 15 ir 6 chromosomose, dar kiti tvirtina jog tai gimdymo trauma. Tačiau, kol mokslininkai aiškinasi, tėvų bei pedagogų pareiga bendradarbiauti ir padėti šiems vaikams.
Penki tėvų dažniausiai užduodami klausimai
-ar vesti vaiką į PPT, juk tai „etiketė“ visam gyvenimui?
Pirmiausiai rekomenduoju susirasti logopedą, o gal ir pedagogą „iš šalies“. Jei vaikas daug laiko praleidžia prie ekranų, galbūt užteks pakoreguoti vaiko laisvalaikį. Jei Jums kažkas sako „jūs graži“ tai taip pat etiketė. Joginai neskirsto žmonių į gražius ar negražius. Taip ir tėvai, mokykla, pedagogai ir vaikai nėra skirstomi: disleksiškas, disgrafiškas ar pan. Disleksija – tai kitaip veikiančios smegenys. Tačiau verta pagalvoti apie tai, jog turint PPT išvadas atrišamos rankos pedagogams- kitokią vertinimo sistemą taikyti vaikui.
-kaip padėti vaikui, nes dažnai jo reakcija į menkiausią klaidą tarsi būtų pasaulio pabaiga?
Nustokime iš vaiko reikalauti gerų mokymosi pasiekimų. Diskutuokime kodėl jis taip reaguoja? Įtampa, jog reikia dirbti daugiau už visus kitus, vien tik stengiantis neatsilikti, gali stačiai pribaigti. Dažnas vaiko muistymasis skaitant, rašant, mokantis – tai ženklas - reikia pertraukos.
-ar disleksija išgydoma?
Disleksija yra kitaip veikiančios smegenys. Tačiau 11-13metų amžiuje intelektas išmoksta gudrauti, sukuria schemas palengvinančias skaitymą, rašymą, mokymąsi. Tačiau nėra dviejų vienodų disleksijos atvejų. Todėl, geriausias būdas padėti vaikui – aiški rutina, išmokyti jį nusiraminti, leisti jam rinktis tarp skirtingų mokymosi būdų, kartu su vaiku juos išbandyti.
-kaip padėti vaikui pajusti sėkmės pojūtį?
Mokymasis dėl mokymosi, džiaugsmo šiems vaikams nesuteikia. Jiems būdingiausias mąstymas – kokia esmė? Šiems vaikams atmintinai išmokti daugybos lentelę yra misija neįmanoma. Geriau išmokykite ja naudotis (interneto platybėse rasite daugybę skirtingų būdų). Supraskime, jog daugelis vaikų įsidėmės informaciją, tarkime apie žemės sluoksnius, o tuo tarpu šie vaikai išstudijuos kaip ir kodėl susiformavo žemės sluoksniai.
-ką daryti, jog nustotų būti išsiblaškęs?
Ar A.Einšteinas būtų padaręs istorinių mokslo atradimų, jei nebūtų turėjęs svajoti linkusio, lengvai išblaškomo proto? Šių vaikų susikaupimą dažnai išblaško jų pačių minčių, svajonių gausa, ką jau kalbėti apie klasės šurmulį. Esat matę beždžiones zoologijos sode? Atmintis jau turbūt parodė vaizdą jūsų galvoje, o veide šypsnis? Štai toks nenutrūkstamas minčių, svajonių, klausimų, idėjų srautas dažno vaiko galvoje – tarsi beždžionių keliamas šurmulys zoologijos sode. Padėkime vaikui tai suprasti.
„Mūsų, kaip tėvų, pasiryžimas bei atkaklumas padeda šiems vaikams suvaldyti jų unikalius požiūrius, atrasti jų talentus ir atveria beribes galimybes, tačiau jiems augant svarbu juos išmokyti pakovoti už save.“ – Goda Andrijauskaitė
Pirmos pagalbos vaistinėlė
Rutina – jei bėgame su sumuštiniu burnoje į automobilį bambėdami, jog automobilių spūstys ir vėluojame į mokyklą, vaikas tokia rutiną ir taikys.
Padėkime vaikui:
-Rūbus, kuprinę ir kitus mokyklai reikalingus daiktus suruošiu iš vakaro;
-Nusistatau žadintuvą;
-Ramiai papusryčiauju;
-Pamokoje, prieš atliekant užduotis ar testą ramiai pakvėpuoju, nurimsta nerimas;
Ir t.t.
Ramybės kvėpavimas- puikiai padės prieš pamoką, testą ar juntant nerimą.
Lėtai Įkvepiu skaičiuoju iki 5, lėtai iškvepiu skaičiuoju iki 5. Pakartojame keletą kartų, kol nerimas atslūgsta.
Kvėpavimas - auksiniai šarvai
Stovėdamas užsimerkiu. Įkvepiu per nosį, rankas pakeldamas aukštyn. Sulaikau kvėpavimą. Įsivaizduoju auksinius šarvus. Šarvai mane saugo ir rankomis nupiešiu šarvus nuo galvos iki kojų. Apsišarvavęs stipriai iškvepiu orą per burną atsikratydamas baimės/pykčio. Pakartoju šiuos veiksmus tris kartus ir mano šarvai spindi.
Pykčiui, dėmesiui nukreipti
Kai nervai „nebelaiko“ visiems namuose esantiems vienu metu, įsitaisykite visi kartu kambaryje ant lovos ar ant grindų. Vieta nėra svarbi. Svarbiausias čia procesas. Susitarimas: vienas suplojimas delnais reiškia – stop, du suplojimai – tęsiame. Pradėkite visi kartu (įskaitant ir jus pačius) klykauti ir elgtis tarsi beždžionės, tuomet suplokite vieną kartą – kambaryje įsivyraus tyla, suplokite du kartus – žaidimas tęsiasi. Leiskite ne tik vaikui, tačiau ir sau išsidūkti, išsirėkti. Tęskite bent penkias minutes. Pasibaigus žaidimui, atkreipkite vaiko dėmesį, į tai kokia spengianti tyla buvo suplojus vieną kartą – tai tyla be minčių.