Daiktai yra tik daiktai
Publikacijos žurnale "Joga ir Ajurveda"
„Visi laimės ir džiaugsmo ieško išoriniuose dalykuose: piniguose, galioje, dideliame automobilyje ar name. Dauguma net nesusimąsto, kad svarbiausias laimingo gyvenimo šaltinis yra viduje, o ne išorėje“, – primena jo Šventenybė Dalai Lama.
Sertifikuota jogos ir sąmoningo kvėpavimo mokytoja Goda Andrijauskaitė (2020 Nr.1)
Vartojimas šiandien aktuali tema. Pradedant plastiko maišeliais, baigiant automobiliais. Asmeniškai man nieko kraupesnio nei už į plastiko maišus sugrėbtus lapus miesto gatvėse šį rudenį nebuvo. Lyg ir gražiname savo aplinką, bet kartu pamirštame, jog skriaudžiame gamtą. Tačiau šį kartą ne apie ekologiją, o apie daiktus ir jų paskirtį mūsų kasdieniame gyvenime.
Augau laikais, kurie mano aštuonmečiui atrodo lyg dinozaurų metas. Tada pieną ir kefyrą pardavinėdavo stikliniuose buteliuose, o kavos gėrimas buvo ritualas, suburiantis ne tik šeimos narius, draugus, bet ir kaimynus. Tais laikais vairuotojai pravažiuodami tos pačios markės ir spalvos automobiliu vienas kitam modavo. Taip, tai buvo „deficito“ laikotarpis, tačiau dažnas tausojo ir puoselėjo turimą daiktą. Vėliau to neliko – drauge su laisve beatodairiškai pradėjome pirkti.
„Apversta dabar Dievo tvarka – daiktus mylime labiau nei žmones“, – sako Kauno klinikų kapelionas kunigas Benas Lyris.
Kas motyvuoja žmones pirkti daiktus ir būti nuo jų priklausomiems?
Prieš ketverius metus mūsų šeima pirko naują automobilį. Pirkinys atrodė logiškas, nes šeima padidėjo, atsirado šuo, važinėjome į sodybą. Tačiau jau po savaitės tai buvo tik didelis, galingas automobilis.
Užsimerkite ir keletą minučių pamąstykite apie tai, ko trokštate. Kas tai būtų? Gal trokštate turėti daugiau pinigų, o gal mažiau skolų? Gal naujų batų, automobilio, naujo būsto ar kostiumo? Finansinės, o gal kūrybinės sėkmės? Norų sąrašas dažnai būna ilgas. Tačiau ar tikrai trokštame šių dalykų?
Asmeniškai man po savaitės naujas automobilis tapo tiesiog paprasčiausia susisiekimo priemone, kuri simbolizuoja statusą. Mano statusą. O važinėjimas gremėzdišku automobiliu, Kauno senamiesčio gatvėmis vertė dažnokai nusikeikti. Kita vertus, komfortabili kelionė žvyrkeliais į sodybą visais metų laikais teikė savus privalumus.
Ko gi trokšta žmogus? Laimės ar daiktų, simbolizuojančių laimę? Ar nėra taip, kad perkame daiktus, kurie simbolizuoja laimę, vedami troškimų, slypinčių už savo pačių minčių ir įsitikinimų. Kiekvienas mūsų ko nors trokšta. Troškimai – tai poreikiai, atspindintys žmogaus norą patvirtinti savo unikalumą, t. y. norą išsiskirti iš kitų, jaustis saugiai, sulaukti pritarimo ar kontroliuoti. Dažnai per gyvenimą keliaujame diktuojami įvairių madų: mitybos, išsilavinimo, laisvalaikio, darbo ir kitų, taip patekdami į visuomenės sukurtų poreikių sūkurį. Bet ar patys to tikrai norime, ar šitaip savo, o gal kieno kito gyvenimą gyvename?
Nusipirkusi automobilį, mūsų šeima girdėjo begales mūsų sprendimą patvirtinančių liaupsių: geras sprendimas, juk važinėjate į sodybą, juk tavo toks darbas, jūs galite sau tai leisti ir pan. Lengva patikėti, kad tai gerai. O iš tiesų ar šis sprendimas nebus nulemtas tik įsivaizduojamo saugumo poreikio, primesto visuomenės ir leidžiančio neišsiskirti iš kitų, nes negi važinėsiu pigesniu automobiliu nei kolegos?
Praėjus ketveriems metams suvokiau, jog įsivaizduojamo pasitenkinimo ir laimės automobilis neatnešė. Taip, jis puikiai tiko tuometėje situacijoje, atitiko mūsų gyvenimo būdą ir supratimą apie vartojimą. Tačiau viskas keičiasi. Daiktai lieka tik daiktai. Prie jų prisirišti, jais didžiuotis ir jiems tarnauti neverta. Nes tada pamirštame save, atsėlina liūdesys ir tuštuma. Šviesaus atminimo profesorius A. Šliogeris sakė: „Aš niekada nesijaučiau vienišas: kai nuo manęs nutoldavo žmonės, priartėdavo daiktai, kai nutoldavo daiktai, priartėdavo žmonės, o kai nutoldavo ir žmonės, ir daiktai, prie manęs priartėdavo mano siela, pats ištikimiausias mano bičiulis. Kas turi sielą, niekada nebūna vienas.“
Raskite minutėlę pažvelgti į jus supančius daiktus, užsimerkti ir pamąstyti, ar tikrai visi jie jums tarnauja. O gal kai kuriems daiktams laikas iškeliauti į naujus namus?
„Žmogus yra žmogus kitų žmonių dėka“, – byloja ubuntu filosofija.
Kasdieniai patarimai
Labai myliu besikeičiančius sezonus – tai puiki proga išsivalyti drabužių spintą. Juos galite atiduoti ar dovanoti, galiausiai sudeginti.
Nors du kartus per metus išsikuopkite spinteles, šaldytuvą ir šaldiklį. Gyvenančiųjų perkrautuose namuose ir sielos yra perkrautos.
Jeigu kartą per savaitę ar net dažniau apsipirkinėjate internetu ar prekybos centruose, atsisakykite to bent vieną savaitę.
Rekomenduojamos išlaidos automobiliui – 8–10 proc. šeimos pajamų. Pagalvokite, ar dirbate tam, kad turėtumėte automobilį ar automobilis tarnauja jums?
Dovanokite artimiesiems, draugams, kolegoms savo laiką, o ne daiktus. Kai patiems nereikia valyti dulkių nuo susikaupusių daiktų, turime laiko ir žmonėms.